انواع پوشش های قانون بیمه خسارات وارد شده به شخص ثالث

by | 0 Comments | 1402/03/19

انواع پوشش های قانون بیمه خسارات وارد شده به شخص ثالث

پوشش و جبران آسیب ها و خسارات ناشی از حوادث نقلیه موتوری زمینی در قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه طراحی و پیش بینی شده است. با عنایت به گستره مساله و وضع قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه صراحتا و به دور از هر گونه ابهام، وظایف بیمه گذار؛ بیمه گر؛ شخص ثالث زیان دیده مشخص شده است. در این مقاله؛ مروری بر پوشش های پیش بینی شده در این قانون؛ از طریق مطالعه و دسته بندی وظایف و نقش های ملحوظ به روش تحلیلی و در مسیر حمایت از اشخاص ثالث زیان دیده؛ بررسی شده است. تحلیل های انجام شده در سه سطح حمایت از کلیه شهروندان؛ حمایت از کلیه رانندگان وسایل نقلیه و حمایت از کلیه شرکت های بیمه طبقه بندی و مورد تحلیل قرار گرفتند.

ماده ۳۹ قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه

 

در حوادث رانندگی منجر به خسارت مالی، پرداخت خسارت به‌صورت نقدی و با توافق زیان‌دیده و شرکت بیمه مربوط صورت می‌گیرد. در صورت عدم توافق طرفین در خصوص میزان خسارت قابل پرداخت، شرکت بیمه موظف است در صورت تقاضای زیان‌دیده، وسیله نقلیه خسارت‌دیده را در تعمیرگاه مجاز و یا تعمیرگاهی که مورد قبول زیان‌دیده باشد تعمیر نموده و هزینه‌های تعمیر را تا سقف تعهدات مالی مندرج در بیمه‌نامه مذکور پرداخت کند.

سقف خسارت بیمه شخص ثالث

تبصره – در صورتی‌که اختلاف از طریق مذکور حل و فصل نشود، موضوع به یک ارزیاب خسارت (دارای مجوز ارزیابی خسارت از بیمه مرکزی) به انتخاب و هزینه زیان‌دیده ارجاع می‌شود. هریک از طرفین ظرف مدت بیست روز از تاریخ اعلام نظر کتبی ارزیاب می‌توانند در مرجع صالح، اقامه دعوی کنند. در صورت عدم طرح دعوی توسط طرفین در مهلت مقرر نظر ارزیاب خسارت، قطعی و لازم‌الاجراء است. هزینه ارزیابی خسارت براساس تعرفه‌ای است که در ابتدای هر سال توسط بیمه مرکزی پیشنهاد و به تصویب شورای‌عالی بیمه می‌رسد. بیمه مرکزی موظف است در صدور مجوز ارزیابی خسارت به‌گونه‌ای عمل کند که در تمام شهرستان‌ها متناسب با نیاز آن شهرستان، ارزیاب خسارت وجود داشته باشد

روزبه عبادی نمین کد۹۷۷ بیمه ارمان

شماره تماس ۰۹۱۱۸۰۳۹۲۸۲

بیمه با شما

طراحی سایت ومیزبانی وب درکلاب هاست

برای خواندن مقاله زیر کلیک کنید

بازدیدها: ۰

The post انواع پوشش های قانون بیمه خسارات وارد شده به شخص ثالث appeared first on بیمه با شما – خدمتگذار شما.

دیدگاهتان را بنویسید

Hit enter to search or ESC to close