سونی به دخالت در فروش ایکس باکس در ژاپن متهم شد

by | 0 Comments | 1402/01/12

چند تن از اعضای کنگره آمریکا، از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات، اخیرا تلاش کردند تا زمینه رقابت برابر بین پلی استیشن و ایکس باکس را در ژاپن ایجاد کنند. این افراد اعلام کرده‌اند که رویه‌های تجاری سونی در کشور ژاپن مانع از فروش ایکس باکس شده و زمینه رقابت بین این شرکت و مایکروسافت را از بین برده است.

با استناد به گزارش منتشر شده در رسانه Axios، سناتور ماریا کانتول در این رابطه با کاترین تای، نماینده تجاری ایالات متحده آمریکا، در طول یک جلسه صحبت کرده است. سپس 10 عضو کنگره در قالب دو نامه نگرانی خود از بابت دخالت سونی در فروش ایکس باکس در ژاپن را به اطلاع کاترین تای و جینا ریماندو، وزیر بازرگانی ایالات متحده آمریکا، رسانده و خواستار اقدام متقابل شدند.

بهترین بازی های مسابقه ای Xbox One

در اولین نامه که توسط چهار جمهوری‌خواه امضا شده است، ادعا شده که سونی 98 درصد از بازار «کنسول‌های پیشرفته» در کشور ژاپن را در اختیار دارد. همچنین گفته شده است شرکت مذکور قرارداد‌هایی را امضا می‌کند که به موجب آن‌ها از انتشار بازی‌های محبوب ژاپنی روی ایکس باکس جلوگیری شده و قوانین ضد‌تراست نقض می‌شود. در این نامه توضیح داده شده است که «سیاست‌های دولت ژاپن مبنی بر عدم پیگرد قانونی در قبال سونی مانعی جدی در برابر صادرات آمریکا محسوب می‌شود و این امر به کاهش درآمد مایکروسافت و بازی‌سازان آمریکایی که محصولات خود را در در سطح جهانی به فروش می‌رسانند، منجر شده است.»

نگرانی سونی نسبت به انتشار انحصاری Call of Duty روی ایکس باکس

در نامه دوم که 6 دموکرات آن را نوشته‌اند، به موارد مشابهی با نامه جمهوری‌خواهان اشاره شده است. در این نامه از توافقنامه تجارت دیجیتال آمریکا و ژاپن نام برده شده است. بر اساس این معاهده ژاپن باید رفتار غیر‌تبعیض‌آمیزی در قبال محصولات دیجیتالی ایالات متحده از جمله بازی‌های ویدیویی داشته باشد. با این حال، کنسول‌ها احتمالا جزئی از توافق‌نامه مذکور محسوب نمی‌شوند.

سونی چندین دهه است که برتری قابل‌توجهی نسبت به مایکروسافت در ژاپن دارد. با این حال این شرکت نینتندو بوده که سهم بزرگی از بازار ژاپن را در اختیار خود گرفته است. ظاهرا از نظر اعضای کنگره آمریکا نینتندو سوییچ جزو کنسول‌های پیشرفته محسوب نمی‌شود. از سوی دیگر سونی و مایکروسافت همواره رقیب یکدیگر محسوب شده و این شرایط در ژاپن نیز صادق است.

بازی‌ های ماجراجویی ایکس باکس وان

از آن جایی که سونی با فشار آوردن به قانون‌گذاران و تکیه بر قوانین ضد انحصار در تلاش است که از نهایی شدن قرارداد خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت در ازای پرداخت مبلغ حدودا 69 میلیارد دلار، جلو‌گیری کند، رقابت بین این دو شرکت وارد مرحله جدیدی شده است. شرکت سونی مدعی شده است که در صورت انجام این خرید مجموعه‌های مختلفی از جمله Call of Duty به آثار انحصاری ایکس باکس تبدیل خواهند شد. مایکروسافت بارها تاکید کرده که چنین تصمیمی نداشته و حتی قرارداد‌هایی را در رابطه با انتشار کالاف دیوتی روی سایر پلتفرم‌ها به امضا رسانده است.

منبع: The Gamer

نوشته سونی به دخالت در فروش ایکس باکس در ژاپن متهم شد اولین بار در پارسی گیم پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

Hit enter to search or ESC to close