اف تی اپیک تلفیق سرگرمی، کسب درآمد و تکنولوژی

رمز ارز دیجیتال بیت تورنت چیست نگهداری و کارایی و ارزش آن در آینده

what is bittorrent , holding and performance in future

رمز ارز دیجیتال بیت تورنت چیست نگهداری و کارایی و ارزش آن در آینده
رمز ارز دیجیتال بیت تورنت چیست نگهداری و کارایی و ارزش آن در آینده

بیت‌تورنت چیست ؟

پیش از پاسخ به سوال ارز بیت تورنت چیست بهتر است ابتدا تکنولوژی آن را توضیح دهیم. «بیت‌تورنت» (BitTorrent)، یکی از بزرگ‌ترین پروتکل‌‌های به اشتراک‌گذاری غیرمتمرکز فایل از نظر تعداد کاربران در سطح جهان است. پروتکل همتا-به-همتای (peer-to-peer) بیت‌تورنت توسط «برام کوهن» (Bram Kohen) اختراع و در ماه جولای 2001 منتشر شد. از آن زمان تا کنون، بیت‌تورنت به عنوان اولین و قدرتمندترین  پلتفرم برای به اشتراک‌گذاری فایل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیستم بیت‌تورنت به این صورت است که افراد می‌توانند فایل‌های موجود در کامپیوتر یکدیگر را با سرعت بالا دانلود و استفاده کنند. هنگام دانلود فایل در بیت‌تورنت، هر بخش از داده از یک سرور دانلود شود که این مساله سرعت و هزینه دانلود را کاهش می‌دهد. سیستم بیت‌تورنت به قدری هوشمند است که می‌تواند بهترین سرور برای هر بخش از فایل را انتخاب کند و دانلود از طریق سرور بهینه صورت بگیرد. علاوه بر این، دانلود و به اشتراک‌گذاری فایل بدون حضور یک سرور مرکزی و نهاد مسول انجام می‌شود که از سانسور اطلاعات جلوگیری می‌کند.

در کنار این مزایا، سیستم بیت‌تورنت ارائه شده توسط برام کوهن، یک ایراد بزرگ اقتصادی داشت. در این سیستم، اشخاص انگیزه‌ای برای ذخیره کردن فایل و باز نگه‌داشتن سیستم خود برای استفاده دیگران نداشتند. همین مساله باعث ایجاد ارز بیت تورنت و استفاده از آن در این سرویس شد.

ارز بیت تورنت چیست ؟

«ارز بیت تورنت» (BitTorrent | BTT) برای حل مشکل اقتصادی موجود در پروتکل بیت‌تورنت به آن اضافه شد. این رمزارز، یک توکن با استاندارد TRC-10 است که نشان می‌دهد، یکی از توکن‌های ساخته شده بر بستر بلاک چین ترون می‌باشد. در پاسخ به سوال خیلی از افراد که می‌پرسند هدف ارز بیت تورنت چیست باید به این نکته اشاره کرد که این ارز دیجیتال، برای ایجاد اقتصاد مبتنی بر توکن برای منابع شبکه، پهنای باند و ذخیره‌سازی آن ایجاد شده است. بنابراین، با استفاده از ارز بیت تورنت مشارکت‌کنندگان در شبکه برای به اشتراک‌گذاری پهنای باند و ذخیره‌سازی فایل مقداری توکن BTT دریافت می‌کنند.

شرکت بیت‌تورنت در اواخر سال 2018 توسط «جاستین سان» (Justin Sun) مدیر عامل ارز دیجیتال ترون خریداری شد و پس از آن، فرآیند اضافه شدن ارز بیت تورنت به آن شروع شد. با استفاده از این ارز دیجیتال، تیم بیت‌تورنت پلتفرم زیرساخت غیرمتمرکز برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز فراهم می‌کند. این ویژگی به کاربران این امکان را می‌دهد که مقادیر کمی از امکانات مازاد دستگاه‌های خود را در اختیار دیگران بگذارند و در قبال آن درآمدزایی کنند.

در زیرساخت اولیه بیت‌تورنت، کاربران با چالش‌هایی مانند سرعت پایین دانلود و در دسترس نبودن فابل برای دانلود، در یک زمان معین مواجه بودند. با ایجاد انگیزه‌های اقتصادی برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات توسط کاربران، ارز بیت تورنت می‌تواند سرعت دانلود را افزایش دهد و طول عمر بیشتری برای دانلود فایل‌های شبکه فراهم کند. امروزه بیت‌تورنت بیش از 1 میلیارد کاربر فعال در بیش از 150 کشور جهان دارد. همچنین، بیش از 3 درصد از کل ترافیک اینترنت به داده‌های تورنت اختصاص دارد.

مکانیزم بیت تورنت

ویژگی‌های اساسی ارز بیت تورنت چیست ؟

با اضافه شدن ارز بیت تورنت به پروتکل آن، ویژگی‌های بیت‌تورنت به کلی ارتقا یافته است. اگرچه تکنولوزی بیت‌تورنت به تنهایی یک تکنولوژی بسیار قدرتمند برای به اشتراک‌گذاری فایل‌ها است اما بدون وجود ایده اقتصادی قوی، این تکنولوژی امکان رشد در سطح جهانی را نخواهد داشت. در این بخش، با در نظر گرفتن شرایط قبلی پروتکل به سوال ویژگی‌‌های اساسی ارز بیت تورنت چیست پاسخ می‌دهیم.

 • کاربران و مشتریان شبکه بیت‌تورنت می‌توانند به صورت داوطلبانه افزونه‌‌های جدید مربوط به پرداخت و دریافت ارز بیت تورنت را به منظور ارائه یا دریافت پهنای باند به مرورگرهای خود اضافه کنند. این افزونه‌ها با استفاده از یک کیف پول ارز دیجیتال و یک موتور درخواست انتقال کار می‌کند.
 • این پروژه در نظر دارد علاوه بر کاربرد فعلی ارز بیت تورنت به عنوان هزینه به اشتراک‌گذاری پهنای باند، کاربردهای آن را به مواردی نظیر ذخیره‌سازی عمومی فایل و امکانات پردازشی گسترش بدهد. علاوه بر این، کاربردهای دیگری چون خرید محتوا، انعام دادن به مجریان پخش زنده و تامین مالی جمعی برای خلق تکنولوژی‌های جدید به مرور به این سیستم اضافه می‌شود.
 • در سیستم بیت‌تورنت همه به دنبال دانلود فایل هستند اما هیچ کس انگیزه‌ای برای به اشتراک‌گذاری پهنای باند و فضای خود برای استفاده دیگران ندارد. با وجود ارز بیت تورنت این مشکل حل می‌شود. نکته مثبتی که در این قضیه وجود دارد این است که امکان  فعالیت رایگان برای کاربران همچنان وجود دارد. بنابراین، کاربرانی که برای دریافت داده‌ ارز دیجیتال پرداخت می‌کنند، علاوه بر خودشان امکان دانلود را برای سایر کاربران نیز راحت‌تر می‌کنند.
 • اضافه شدن سیستم اقتصادی باعث می‌شود محتواهای منتشر شده هم به صورت کمی و هم کیفی ارتقا پیدا کنند. این مساله به نفع تمام کاربران شبکه است. تولید‌کنندگان محتوا از انتشار مطالب خود درآمد کسب می‌کنند، مشتریانی که نمی‌خواهند در ازای دریافت اطلاعات پول پرداخت کنند، به حجم گسترده‌ای از اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنند و در نهایت مشتریانی که پول پرداخت می‌کنند، می‌توانند با سرعت بیشتر به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند.
 

اصطلاحات و وژگان اصلی در بیت‌تورنت

پس از پاسخ به سوال ارز بیت تورنت چیست و بررسی ویژگی‌های اساسی آن، نوبت به بررسی اصطلاحات و وژگان اصلی بیت‌تورنت رسیده است. بیت‌تورنت، یک سیستم غیرمتمرکز و توزیع شده است و از این جهت بسیار شبیه فناوری بلاک چین است. هدف نهایی این سیستم، ایجاد بستری برای به اشتراک گذاری فایل‌ها به صورت همتا به همتا است. برای درک کامل سیستم بیت‌تورنت و نحوه کار آن، بهتر است که ابتدا با چند مفهوم ویژه این شبکه آشنا شویم.

موتورهای جستجو

برای فایل‌های تورنت، موتورهای جستجوی متمایزی وجود دارد که با اسم «Indexers» مشخص می‌شوند. وظیفه این وب‌سایت‌ها جمع‌آوری داده‌های تورنت است. از جمله وب‌سایت‌های معروف این حوزه می‌توان «Extratorrent»، «Pirate Bay» و «RarBG» را نام برد. با جستجو در اینترنت می‌توانید سایر ایندکسرهای معتبر برای فایل‌های تورنت را پیدا کنید.

ارائه دهندگان فایل‌ها

در شبکه بیت‌تورنت به آن دسته از کاربرانی که فایل را در شبکه تورنت آپلود می‌کنند، «Seeder» می‌گویند. نکته مهمی که در این بخش وجود دارد این است که هر کاربر پس از دانلود یک فایل، در صورت تمایل می‌تواند به عنوان «Seeder» برای فایل دانلود شده عمل کند. بدون وجود این دسته از کاربران، امکان دانلود فایل‌ها در شبکه بیت‌تورنت وجود ندارد، بنابراین، سیستم باید شرایطی ایجاد کند که اشخاص متمایل به انجام این کار شوند.

دانلود کنندگان فایل‌ها

دسته دوم کاربران در بستر بیت‌تورنت با نام «Lechers» شناخته می‌شوند. این کاربران بدون آنکه بخواهند در فرآیند ارائه فایل‌ها برای دیگران «Seed» سهیم شوند، فایل‌های موجود در بیت‌تورنت را دانلود می‌کنند. این عمل در فضای بیت‌تورنت عمل ناپسندی به حساب می‌آید اما، محدودیتی برای افراد در این کار وجود ندارد.

ردیاب‌ها

ردیاب‌ها که با نام «Trackers» در فضای تورنت معروف هستند، سرورهایی هستند که کلیه فرآیندهای مورد نیاز برای آپلود یا دانلود فایل را تنظیم می‌کنند. در واقع این بخش، پلی بین کاربران مختلف است و در فرآیند استفاده از تورنت نقش مهمی را برای انتخاب سرورهای مناسب برای دانلود یا آپلود بر عهده دارد.

نرم‌افزارهای میزبان

بخش مهم دیگری که در فرآیند استفاده از بیت‌تورنت وجود دارد، نرم‌افزارهای «Torrent Client» هستند که به منظور اتصال به ردیاب‌ها استفاده می‌شوند. تنها پس از اتصال به این کلاینت‌ها امکان دانلود فایل‌های تورنت و یا ارائه فایل‌های دانلود شده وجود خواهد داشت. برای این‌که افراد، تبدیل به ارائه دهنده فایل در این شبکه شوند حتما باید فایل‌های دانلودی را در کلاینت ذخیره یا همان «Seed» کنند. از جمله پرکاربردترین کلاینت‌ها می‌توان به «uTorrent» و «Deluge» اشاره کرد.

لوگوی ارز بیت تورنت

تکنولوژی بیت‌تورنت چگونه کار می‌کند؟

برای تحلیل ارزشنمند بودن یا نبودن یک پروژه، باید اهداف و فعالیت‌های آن را بررسی کرد. در این بخش می‌خواهیم نحوه کار بستر بیت‌تورنت را شرح دهیم . یادگیری این بخش در پاسخ به این سوال که هدف و دلیل ارزشمندی ارز بیت تورنت چیست موثر خواهد بود. همانطور که گفته شد، بیت‌تورنت یک سیستم غیرمتمرکز است که به منظور انتقال همتا به همتای فایل ایجاد شده است. استفاده از این بستر و پیدا کردن فایل‌های مورد نظر، کمی سخت‌تر از بستر اینترنت معمولی است اما در عوض، در این بستر امکان پیدا کردن داده‌های منحصر به فرد که در اینترنت به صورت رایگان موجود نیست وجود دارد.

برای استفاده از این شبکه، ابتدا باید یک کلاینت تورنت در سیستم نصب شود. چند کلاینت در بخش قبل معرفی شدند که می‌توانید یکی از آن‌ها را دانلود و استفاده کنید. کلاینت‌ها برای کار در سیستم‌های عامل مختلف مثل ویندوز، مک و لینوکس طراحی شده‌اند. کلاینت‌هایی برای گوشی‌های اندرویدی و آیفون نیز وجود دارند که استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود.

حال باید دنبال فایل یا همان تورنت مورد نظر خود بگردید. برای این کار می‌توانید از یکی از ایندکسرهای معرفی شده استفاده کنید. با پیدا کردن فایل مورد نظر، می‌توانید آن را دانلود کنید. پس از دانلود کامل فایل، می‌توانید از آن استفاده کنید. در صورتی که کلاینت خود را نبندید، شما هم می‌توانید به عنوان یک «Seeder» در شبکه عمل کنید. آنچه گفته شد، در مورد بیت‌تورنت قبل از اضافه شدن ارز بیت تورنت به شبکه بود. در ادامه سوال تاثیر اضافه شدن ارز بیت تورنت چیست را با توضیح نحوه عملکرد آن، پاسخ خواهیم داد.

اندیکاتور میانگین متحرک یکی از اندیکاتورهای پرکاربرد بازارهای مالی برای تشخیص جهت، قدرت و سرعت روندها است. به دلیل اهمیت یادگیری و استفاده از آن در بازارهای مالی، «فرادرس» فیلم آموزش میانگین متحرک (Moving Average) برای تحلیل تکنیکال در بورس و بازارهای مالی را تدوین کرده که لینک آن در ادامه آمده است.

 

 

تاثیر اضافه شدن ارز بیت تورنت چیست ؟

حال که با نحوه به اشتراک‌گذاری و دانلود فایل‌ها با استفاده از تکنولوژی بیت‌تورنت آشنا شدید، نوبت به بررسی تاثیر اضافه شدن ارز بیت تورنت به شبکه رسیده است. در 9 جولای 2019، پروژه «بیت‌تورنت اسپید» (BitTorrent Speed) با اضافه شدن ارز بیت تورنت به شبکه معرفی شد. این اپلیکیشن، یک نرم‌افزار است که به کلاینت «uTorrent» وصل می‌شود و امکان دریافت و پرداخت ارز بیت تورنت را برای کاربران فعال در شبکه فراهم می‌کند. بنابراین، برای استفاده از این برنامه، باید از طریق سایت اصلی ارز دیجیتال بیت‌تورنت برنامه اسپید را دانلود کنید. در این حالت کلاینت «uTorrent» دانلود می‌شود که ویژگی اسپید را درون خود دارد. پس از دانلود نرم‌افزار آن را نصب و اجرا کنید.

با اجرای نرم‌افزار در گوشه بالا سمت چپ کلاینت، افزونه بیت‌تورنت اسپید و کیف پول قرار دارد. با مراجعه به قسمت افزونه، می‌توانید راهنمای کار با آن را مشاهده نمایید. اما برای استفاده از مزیت اقتصادی پروژه و دریافت یا پرداخت با ارز بیت تورنت، باید کیف پول خود را ایجاد کنید. برای ساخت کیف پول کافی است گزینه «wallet» را انتخاب و مراحل خواسته شده را انجام دهید. مراحل ساخت کیف پول شبیه ساخت سایر کیف پول‌ها است. توجه کنید که عبارات کلید خصوصی خود را به طور امن در نزد خود نگه دارید.

پس از ساخت کیف پول، شما آماده استفاده از نسخه پرسرعت بیت‌تورنت با قابلیت کسب درآمد از ارزهای دیجیتال هستید. در صورتی که تمایلی به پرداخت ارز برای افزایش سرعت ندارید می‌توانید از داشبورد، گزینه «Speed Increase» را غیرفعال کنید. با استفاده از این گزینه سرعت دانلود حدودا دو برابر شرایط عادی خواهد بود. حال برای دانلود تورنت‌های مورد نظر خود می‌توانید مطابق بخش قبل عمل کنید. بهتر است از موتور جستجوی (BitTorrent Now) برای پیدا کردن تورنت‌های مورد نظر خود استفاده کنید. پس از پیدا کردن تورنت، به راحتی با گزینه دانلود می‌توانید فایل را در کلاینت خود دانلود کنید.

پس از دانلود هر تورنت، شما به طور اتوماتیک همان فایل را برای استفاده دیگران seed می‌کنید. در صورت عدم تمایل، می‌توانید آن را از منوی seed پاک کنید. در صورتی که به seed کردن فایل‌ها ادامه دهید، امکان کسب ارز بیت تورنت برای شما فعال می‌شود. میزان BTT کسب شده توسط شما به عوامل مختلفی مانند تقاضا برای فایل و اتصال شبکه شما بستگی دارد. در شروع کار 10 ارز دیجیتال بیت‌تورنت رایگان به شما هدیه داده می‌شود.  پس از شروع به کار و seed کردن فایل‌ها این مقدار به آرامی افزایش پیدا خواهد کرد. هر چه مدت بیشتری در این فرآیند شرکت کنید، شانس بیشتری برای دریافت پاداش با BTT دارید.

اضافه شدن ارز بیت تورنت به پروتکل آن

زنجیره ارز بیت تورنت چیست ؟

جدیدترین دستاورد تیم بیت‌تورنت و ترون، ارائه «زنجیره ارز بیت تورنت» (BitTorrent Chain | BTTC) است. BTTC اولین پروتکل ناهمگن با قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای (cross-chain) بر روی شبکه ترون است که توسط تیم اصلی بیت‌تورنت و ترون راه‌اندازی شده است. این پروتکل با استفاده از مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) و با به‌کار‌گیری اعتبارسنج‌ها تراکنش‌ها را تایید می‌کند و با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است. مقیاس‌پذیری توکن‌‌های شبکه ترون و ایجاد راه حل بین زنجیره‌ای میان اتریوم، ترون و بایننس از جمله اهداف این زنجیره است.

علاوه بر این، BTTC پس از انتشار، از اتریوم، ترون و زنجیره هوشمند بایننس (BSC) پشتیبانی می‌کند و با آن سازگار است و به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی‌های اصلی را بین اتریوم، ترون و بایننس به صورت غیرمتمرکز و بدون هیچ محدودیتی جابجا کنند. این پروژه به عنوان یک پروژه مقیاس‌پذیری لایه دوم شناخته می‌شود که درصدد رفع مشکلات بین زنجیره‌ای پروژه‌های دیفای، ان‌اف‌تی و برنامه‌های غیرمتمرکز در شبکه ترون است. بنابراین دو ویژگی اصلی این پروژه راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه دوم و راه‌حل بین زنجیره‌ای بودن آن است.

با وصل شدن این سه شبکه به هم توسط زنجیره بیت‌تورنت، امکان انتقال دارایی‌ها با پرداخت هزینه تراکنش در شبکه بیت‌تورنت فراهم می‌شود که با توجه مقدار بسیار ناچیز آن، برای بسیاری از کاربران جذاب خواهد بود. با توجه به این‌که شبکه با ماشین مجازی اتریوم سازگار است، توسعه‌دهندگان شبکه اتریوم به راحتی می‌توانند پروژه‌های خود را به اکوسیستم این شبکه منتقل کنند. نسخه آزمایشی این شبکه از چند روز پیش منتشر شده است بنابرانی، برای بررسی شرایط این پروژه باید کمی به آن فرصت داد. در صورت موفقیت، این پروژه می‌تواند اثر خوبی بر قیمت ارز بیت تورنت داشته باشد.

سیستم فایل ارز بیت تورنت چیست ؟

ارز بیت تورنت علاوه بر استفاده در تکنولوژی تورنت برای به اشتراک‌گذاری داده‌ها، کاربردهای دیگری نیز برای خود در نظر گرفته است. یکی از این کاربردهای بسیار مهم و حیاتی، سیستم ذخیره‌سازی اطلاعات و فایل‌ها به صورت غیرمتمرکز است. امروزه شرکت‌ها و وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده این خدمات، از سرورهای مرکزی برای ذخیره‌سازی فایل‌ها استفاده کنند. این مساله هم حریم خصوصی کاربران را با مشکل روبه‌رو می‌کند و هم، احتمال از بین رفتن داده‌ها با حمله به سرور مرکزی در آن‌ها زیاد است. در دنیای امروز که حجم زیادی از اطلاعات به صورت روزانه در حال تولید است، استفاده از یک سیستم فایل توزیع شده مزایای زیادی برای کاربران ایجاد می‌کند.

 

«سیستم فایل ارز بیت تورنت» (BitTorrent File System | BTFS) نسل جدید پروتکل به اشتراک‌گذاری فایل است که از شبکه ترون و اکوسیستم بیت‌تورنت استفاده می‌کند. پلتفرم‌های رایج در حوزه بلاک چین بیشتر تمرکز خود را بر روی مسائل محاسباتی گذاشته‌اند و فاقد راه‌حل‌های ذخیره‌سازی و به اشتراک‌گذاری فایل به صورت مقیاس‌پذیر، مقرون به صرفه و کارا هستند. همین مساله، ایجاد شبکه بلاک چینی غیرمتمرکز به منظور ارائه خدمات ذخیره‌سازی فایل و به اشتراک‌گذاری آن‌ها را به یک باید تبدیل کرده است. بیت‌تورنت، در کنار برخی دیگر از پروژه‌های بلاک چینی مانند «فایل‌کوین»، در این زمینه نیز فعالیت می‌کند.

معماری شبکه BTFS شامل چندین میکرو سرویس برای خدمت به اجاره‌کنندگان فضای ذخیره‌سازی (کسانی  که در ازای پرداخت ارز بیت تورنت فضای ذخیره‌سازی اجاره می‌کنند) و میزبان‌ها (کسانی که فضای ذخیره‌سازی اضافه خود را در اختیار شبکه BTFS قرار داده و ارز بیت تورنت دریافت می‌کنند) است. «سرور وضعیت» (Status Server)، معیارهای سیستم شبکه را برای بهبود شبکه BTFS ذخیره می‌کند. این داده‌ها، عملکرد سایر خدمات میکرو سرویس‌ها را تقویت می‌کنند.

وظیفه سرویس «BTFS Hub» این است که مطمئن‌ترین هاست‌ها را در شبکه BTFS به اجاره‌کنندگان فضای ذخیره‌سازی ارائه دهد. Hub با محاسبه امتیاز برای هر میزبان BTFS با استفاده از معیارهای حیاتی مانند فضای ذخیره‌سازی در دسترس، مدت زمان فعالیت و عمر سیستم میزبان، نزدیکی به اجاره‌کننده فضای ذخیره فایل و سایر معیارها این کار را انجام می‌دهد. این سرویس میزبان‌ها را براساس ترجیحات و نیازهای منتخب کاربران انتخاب می‌کند.

یکی از اصلی‌ترین سرویس‌های BTFS مربوط به «BTFS Guard» است. هر سیستم ذخیره‌سازی فایل در مقیاس بزرگ، باید در دسترس بودن فایل‌های ذخیره شده را تضمین کند. هنگامی که یک فایل در شبکه BTFS ذخیره می شود، فایل تحت رمزگذاری «Reed-Solomon» قرار می‌گیرد و سپس به 30 قطعه تقسیم می‌شود و در 30 میزبان انتخاب شده ذخیره می‌شود. با «BTFS Guard»، میزبان‌ها به طور مرتب با اثبات ذخیره‌سازی، برای اطمینان از یکپارچگی و در دسترس بودن فایل به چالش کشیده می‌شوند. اگر به دلیل در دسترس نبودن هاست‌ها، شبکه، به آستانه مشخص‌شده برای قطعات برسد، «BTFS Guard» به طور فعال فرآیند تعمیر فایل را انجام می‌دهد تا از یکپارچگی فایل برای همه اجاره‌کنندگان اطمینان حاصل کند.

«Escrow» آخرین میکرو سیستم در معماری BTFS است. این سرویس تراکنش امن و مطمئن بین اجاره‌کنندگان و میزبان‌ها را طبق قراردادهای ذخیره‌سازی تضمین می‌کند. هزینه استفاده از این سیستم 3840 ارز بیت تورنت به ازای اجاره فضای یک ترابایت برای یک ماه است. با قیمت کنونی این ارز (0/004) این مقدار برابر 17 دلار است.

سیستم فایل بیت تورنت

اطلاعات بنیادی ارز بیت تورنت چیست ؟

در آموزش ارز دیجیتال به روش تحلیل بنیادی، یکی از پارامترهای مهم در تحلیل، توجه به اطلاعات اقتصادی و قیمتی پروژه است. با استفاده از این اطلاعات می‌توان تا حدود زیادی تمایل بازار به ارز مورد نظر و امکان رشد یا نزول آن را بررسی کرد. جدول زیر اطلاعات اقتصادی ارز دیجیتال بیت‌تورنت آمده است.

بیشترین تعداد سکه قابل عرضهنامشخصتعداد کل سکه‌های عرضه شده990/000/000/000
تعداد کل سکه‌های عرضه شده در گردش659/952/625/000تعداد آدرس‌های نگه‌دارنده ارز9/391/133
ارزش روز بازار2/637/782/844 دلارقیمت روز0/004 دلار
بالاترین سقف قیمتی0/01426 دلارنرخ بازگشت سرمایه روز3203/63 درصد
رتبه روز در کوین مارکت کپ60نسب حجم معملات روزانه به ارزش بازار0/5275

اطلاعات ثبت شده در جدول بالا اطلاعات ارز دیجیتال در زمان نگارش این مطلب است. بنابراین، در هر زمان برای تحلیل نیاز است که اطلاعات مربوط به همان زمان بررسی شود. می‌توانید این اطلاعات را در سایت «کوین‌مارکت‌کپ» به راحتی پیدا کنید. نامشخص بودن بیشترین تعداد سکه قابل عرضه، به این معنی است که در هر زمان، امکان ایجاد ارزهای جدید برای شبکه وجود دارد. این نکته می‌تواند باعث کاهش قیمت ارز شود. اما با توجه به این‌که این ارز در شبکه بیت‌تورنت و در سطح جهانی فعالیت می‌کند، این احتمال می‌رود که برای کنترل هزینه‌ها در آینده شاید بهتر باشد امکان ایجاد سکه جدید وجود داشته باشد.

تعداد کل سکه‌های این ارز دیجیتال برابر با 990 میلیارد بیت‌تورنت است. با توجه به این نکته، در صورتی که قیمت پایانی این ارز به یک دلار برسد، مارکت کپ آن نزدیک یک تریلیون دلار خواهد بود. این مقدار تقریبا نزدیک به ارزش بازار فعلی بیت‌کوین و بیشتر از تمام آلتکوین‌ها است. بنابراین در حال حاضر چشم‌اندازی برای رشد قیمت این ارز تا این اعداد دیده نمی‌شود.

نحوه توزیع ارز بیت تورنت

یکی دیگر از بخش‌های تحلیل ارزهای دیجیتال توجه به نحوه تخصیص ارزها به بخش‌های مختلف است. نحوه تخصیص ارزها به منابع مختلف و همچنین زمان‌بندی مربوط به آزادسازی آن‌ها می‌تواند عرضه و تقاضای ارز را تحت تاثیر قرار دهد. در عناوین زیر نحوه تخصیص ارز بیت تورنت به بخش‌های مختلف نشان داده شده است.

 • «فروش عمومی» (Public Sale): 6 درصد از تعداد کل توکن‌های ارز بیت تورنت در ژانویه سال 2019 با قیمت 0/00012 دلار به ازای هر توکن و با جمع‌آوری مبلغ 420 میلیون توکن ترون به پایان رسید.
 • «فروش خصوصی» (Private Sale): 2 در صد از تعداد کل توکن‌‌های ارز بیت تورنت به این بخش اختصاص داده شد. در ماه نوامبر سال 2018 این فروش انجام شد که قیمت آن به ازای هر 112 بیت تورنت یک ارز ترون اعلام شده بود.
 • فروش در فرآیند (Seed): 9 درصد از تعداد کل توکن‌های بیت‌تورنت به فرآیند Seed  اختصاص یافته است.
 • برنامه ایردراپ ترون: 10/1 درصد از تعداد کل توکن‌ها ارز بیت تورنت به این برنامه اختصاص یافته است که قرار است در طی شش سال در اکوسیستم توزیع شود.
 • ابردراپ پروتکل بیت‌تورنت: 10 درصد از تعداد کل ارزهای بیت‌تورنت برای گسترش جامعه کاربری بیت‌تورنت به این بخش اختصاص یافته است.
 • تیم مدیریتی: 19 درصد از تعداد کل سکه‌های قابل عرضه بیت‌تورنت به تیم مدیریتی و بنیاد بیت‌تورنت اختصاص یافته است.
 • بنیاد ترون: این بنیاد بیست درصد از توکن‌های ایجاد شده را به خود اختصاص داده است.
 • اکوسیستم بیت‌تورنت: 19/9 درصد از توکن‌ها به اکوسیستم بیت‌تورنت اختصاص یافته است.
 • همکاران: به این بخش نیز 4 درصد از تعداد کل سکه‌ها تخصیص داده شده است.

تصویر زیر، نمودار تخصیص ارز بیت‌تورنت را نشان می‌دهد.

نحوه تخصیص ارز بیت تورنت

برنامه آزادسازی ارز بیت تورنت چیست ؟

بخش مهم دیگر در تخصیص منابع، نحوه استفاده و زمان استفاده از منابع است که به طور کلی به مدیریت مربوط می‌شود. تا ژانویه سال 2019، 18 درصد از منابع تخصیص یافته به جذب سرمایه در Seed برای همکاری و توسعه جامعه طرفداری، بازاریابی، توسعه، تجهیزات و نرم‌افزارها، مسائل قانونی و هزینه‌های عملیاتی استفاده شد.

 

توکن‌های ارز بیت تورنت در یک کیف پول سرد که از استاندارد TRC-10 پشتیبانی می‌کند، نگهداری می‌شود و برای استفاده از آن نیاز است که سه نفر از چهار نفر که امضای دسترسی به کیف پول را دارند، حضور داشته باشند. مدیر عامل، مدیر مالی، مدیر ترید و معاملات و حسابدار شرکت، حق دسترسی به کیف پول را دارند.

ارزهای تخصیص داده شده به بخش ایردراپ ترون، به مدت شش سال و تا سال 2025 ادامه خواهد داشت. همچنین توکن‌های مربوط به پروتکل بیت‌تورنت، اکوسیستم آن و توکن‌های مربوط به همکاران به مرور و  تا سال 2028 توزیع خواهند شد. در طول زمان نرخ توزیع کاهش خواهد یافت و بیشتر ارزها تا سال 2022 توزیع خواهند شد.

تصویر زیر، نمودار نحوه توزیع رمزارز بیت‌تورنت را از سال 2019 تا 2022 نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید، بیش از 95 درصد کل ارزهای بیت‌تورنت تا انتهای سال 2022 توزیع خواهند شد.

برنامه آزدسازی ارز بیت تورنت
برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر، بر روی آن کلیک کنید.

با توجه به مطالب این بخش، مشخص می‌شود که بیشتر سکه‌های ارز بیت تورنت تا سال 2022 در جامعه طرفداری و اکوسیستم آن توزیع خواهند شد. بنابراین، پس از این تاریخ، پروژه شاهد عرضه قابل توجهی نخواهد بود که این می‌تواند منجر به افزایش قیمت این ارز شود. توجه داشته باشید که بخشی از برنامه‌های ایردراپ تا سال 2025 و برخی دیگر تا سال 2028 همچنان ادامه خواهد داشت.

یک نکته مهم دیگر این است که بیشترین تعداد سکه برای این ارز مشخص نشده است لذا ممکن است تیم مدیریتی در زمان‌های خاصی بخواهد سکه‌های جدید ایجاد و به بازار ارائه کند که در این صورت قیمت ارز می‌تواند کاهش یابد. توصیه می‌شود در صورت سرمایه‌گذاری بر روی این پروژه حتما از طریق وبسایت و شبکه‌های اجتماعی اخبار آن را دنبال کنید تا از هرگونه تغییر در برنامه تولید و توزیع سکه‌ها آگاه شوید.

مدیران پروژه ارز بیت تورنت

ارز بیت تورنت از سال 2018 زیرمجموعه شبکه ترون شده است. مدیریت هر دو آن‌ها بر عهده «جاستین سان» (Justin Sun) است که یکی از افراد معروف در حوزه ارزهای دیجیتال است. بسیاری از مدیران و کارکنان قبلی پروژه بیت‌تورنت دیگر در این شرکت فعال نیستند و بیشتر نیروهای جدید از تیم بلاک چین ترون هستند.

19 نفر در پروژه ارز دیجیتال بیت‌تورنت فعالیت می‌کنند که 12 نفر آن‌ها برنامه‌نویس بلاک چین هستند. اگرچه مدیر عامل و برخی از اعضای اصلی ارز بیت تورنت چینی هستند، اما این پروژه را نمی‌توان محدود به این کشور در نظر گرفت. استفاده بیش از یک میلیارد نفر در سرتاسر دنیا از این تکنولوژی گواه مدعاست.

در جدول زیر می‌توانید 6 نفر از شاخص‌ترین افراد گروه را مشاهده کنید. با مراجعه به شبکه‌های اجتماعی و جستجو در مورد هر کدام از این افراد می‌توانید پیشینه کاری آن‌ها را مشاهده کنید. به طور کلی می‌توان گفت که این پروژه، تیم پشتیبان بسیار قوی و در سطح جهانی دارد.

مدیران ارز بیت تورنت
برای مشاهده جدول در ابعاد بزرگتر، بر روی آن کلیک کنید.

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

یکی دیگر از معیارهای یک پروژه خوب، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی پروژه است. این معیار از آن جهت مهم است که پشتوانه ارزهای دیجیتال عمدتا مربوط به استفاده مردم از پروژه آن‌ها است. بنابراین، هرچقدر افراد بیشتری یک پروژه را دنبال کنند، احتمال سرمایه‌گذاری بر روی آن نیز بیشتر خواهد بود. جاستین سان به عنوان مدیر عامل ترون و بیت‌تورنت، به تنهایی موفقیت زیادی در معرفی این پروژه به جامعه جهانی داشته است و به همین دلیل می‌توان گفت این پروژه از این نظر بسیار موفق بوده است. در جدول زیر می‌توانید تعداد دنبال‌کنندگان  شبکه‌های اجتماعی مربوط به ارز بیت تورنت را مشاهده کنید. با جستجوی ساده، می‌توانید صفحه مربوط به این ارز را در شبکه اجتماعی مورد نظر خود پیدا کنید.

شبکه اجتماعیتعداد دنبال‌کنندگانشبکه اجتماعیتعداد دنبال کنندگان
توییتر بیت‌تورنت546/000تلگرام بیت‌تورنت121/000
توییتر جاستین سان3/100/000توییتر ترون1/200/000
شبکه‌ّای اجتماعی ارز بیت تورنت

کسب درآمد از ارز بیت تورنت

با توجه به امکانات مختلفی که در شبکه بیت‌تورنت به وجود دارد، روش‌های مختلفی برای کسب درآمد از آن وجود دارد. در این بخش می‌خواهیم چند روش معروف برای این کار را به شما معرفی کنیم. حتما پیش از تصمیم به سرمایه‌گذاری تحقیقات جامع‌تر در این مورد را خودتان انجام دهید. توجه داشته باشید که ارز بیت تورنت روی شبکه ترون کار می‌کند و شبکه ترون از الگوریتم اجماع اثبات سهام برای تایید و ثبت تراکنش‌ها بهره می‌گیرد. بنابراین، ارز بیت تورنت نیز همانند ارز ترون قابل استخراج نیست.

ترید و سرمایه‌گذاری

همانطور که در پاسخ به سوال ارز بیت تورنت چیست گفته شد، ایده ایجاد ارز بیت تورنت فراهم آوردن انگیز‌های اقتصادی برای فعالان سیستم بیت‌تورنت موجود است. این ارز دیجیتال همانند سایر رمزارزها در بازارهای مختلف قابل معامله و سرمایه‌گذاری است اما آیا ترید و سرمایه‌گذاری بر روی این ارز منطقی است. برای پاسخ به این سوال نیاز است که حتما آموزش‌های لازم برای ترید بر روی ارزهای دیجیتال را کسب کرده باشید.

به طور کلی می‌توان از دو منظر تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی به این موضوع پرداخت. در تحلیل بنیادی اهداف پروژه و موفقیت تیم آن در اجرای پروژه مد نظر قرار می‌گیرد. با توجه به اطلاعاتی که در بخش‌های قبل و در پاسخ به سوال ارز بیت تورنت چیست داده شد، ارز بیت تورنت از منظر بنیادی پروژه قابل قبولی است. نکته قوت این پروژه تیم قوی آن است. پروژه‌های جدید این تیم مانند زنجیره بیت‌تورنت، می‌تواند ارزش این ارز را با رشد خوبی مواجه کند. البته که در این بخش باید به طور دائم فعالیت کاربران بر روی بیت‌تورنت و سایر ابزارهای این تیم را زیر نظر داشت. هر چقدر استفاده از این ابزارها بیشتر باشد امکان رشد آن نیز بیشتر خواهد بود.

تحلیل تکنیکال معمولا برای ترید و معامله‌گری در بازه‌های زمانی کوتاه مدت کاربرد دارد. بنابراین، بهتر است تحلیل تکنکیال هر ارز به طور دائم توسط تریدرها مورد بررسی قرار گرفته و به‌روز شود. برای تحلیل تکنیکال در ارزهای دیجیتال حتما باید روند کلی بازار را نیز در نظر گرفت. روش‌های تشخیص روند بازار زیاد است که استفاده از اندیکاتورها و پرایس اکشن دو روش مطرح در این زمینه هستند. در طی یک سال و نیم گذشته که روند بازار صعودی بوده است، این ارز نیز رشد خوبی را تجریه کرده است. در حالت کلی و در شرایط مساعد بازار، ارز بیت تورنت با توجه به این که ارزش بازار مناسبی دارد (نقدینگی آن بالا است) و در بسیاری از صرافی‌ها لیست شده، برای ترید و معامله‌گری مناسب است.

فعالیت در بیت‌تورنت و سیستم فایل آن

یکی دیگر از روش‌های کسب درآمد در بستر بیت‌تورنت، کاشتن (Seed) فایل‌ها و دریافت ارز بیت تورنت در ازای دانلود آن‌ها توسط دیگران است. برای انجام این کار، بهتر است شما ویدیو‌ها و فایل‌هایی که در طی روز بیشترین بازدید را دارند دانلود کنید و سپس منتظر بمانید تا کاربرانی که می‌خواهند با سرعت بالا فیلم‌ها را دانلود کنند، با دانلود فیلم، به شما ارز بیت تورنت پرداخت کنند. با این حساب، ممکن است شما یک ترابایت فیلم دانلود و کاشت کنید اما همچنان کسی آن‌ها را به صورت پولی دانلود نکند و شما هیچ ارزی دریافت نکنید.

 

نکته دیگری که وجود دارد این است که هنگام دانلود تورنت‌ها باید دقت کنید که دانلود شما پرسرعت نباشد، چرا که در این صورت، تمامی ارزهای دیجیتالی که سود کرده‌اید را از دست می‌دهید. بهتر است در هنگام استفاده از تورنتت از فیلترشکن استفاده کنید تا مکان و آی‌پی شما مشخص نباشد. در بسیاری از کشورها دانلود تورنت‌هایی که بدون مجوز صاحب اثر پخش شده‌اند جرم است و استفاده از فیلترشکن می‌تواند این مشکل را حل کند.

مشکل دیگری که در استفاده از این سیستم وجود دارد، عدم اعتماد به دیگر کاربران است. ممکن است فایلی که دانلود می‌کنید، به صورت تقلبی نام‌گذاری شده باشد و حاوی محتوای دیگری باشد. در برخی موارد ممکن است شما به جای فایل مورد نظر خود، بدافزار دانلود کنید و سیستم شما دچار آسیب شود.

استفاده از سیستم فایل بیت‌تورنت نیز یکی دیگر از روش‌های کسب درآمد در این اکوسیستم است. مشکل اصلی در این قسمت این است که سیستم برای اعتبارسنجی سرویس‌دهنده‌ها مدت زمان زیادی صرف می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که به طور مثال اگر شما یک ترابایت حافظه در اختیار سیستم بگذارید، مقدار بسیار ناچیزی از آن در روزهای اولیه برای کسب درآمد استفاده می‌شود. مبلغی که به ازای هر ترابایت حافظه در این سیستم به سرویس‌دهنده‌ها داده می‌شود به ازای هر ترابایت برابر با 17 دلار است. این مبلغ در صورتی که مشکل تایید دیرهنگام آن حل شود، مقدار مناسبی است.

فعالیت در زنجیره بیت‌تورنت

زنجیره بیت‌تورنت محصول جدید بیت‌تورنت است که به تازگی نسخه آزمایشی آن به طور رسمی ارائه شده است. هدف این شبکه، افزایش مقیاس‌پذیری پروژه‌های دیفای، ان‌اف‌تی و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در شبکه ترون است. علاوه بر این، این زنجیره قرار است به عنوان یک راه‌حل بین زنجیره‌ای بین اتریوم، ترون و بایننس عمل کند. همچنین با توجه به پشتیبانی این زنجیره از ماشین مجازی اتریوم، امکان انتقال پروژه‌های اتریوم به این شبکه وجود خواهد داشت.

با توجه به اهداف توضیح داده شده، در صورتی که پروژه اصلی به طور کامل مورد بهره‌برداری قرار گیرد احتمال استقبال سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان از این زنجیره وجود دارد. این اتفاق به دلیل سرعت بالای شبکه و هزینه پایین انتقال در آن، قابل تصور است. بنابراین اگر این اتفاق افتاد، ترید و سرمایه‌گذاری بر روی بیت‌تورنت می‌تواند مناسب باشد.

خرید ارز بیت تورنت

برای خرید ارز بیت تورنت همانند سایر ارزهای دیجیتال می‌توانید از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال اقدام کنید. این ارز در بسیاری از صرافی‌های معتبر متمرکز مثل «بایننس» (Binance)، «بیتفینکس» (Bitfinex) و «کوکوین» (Kucoin) فهرست شده و با جفت‌های مختلف ارزی و رمزارزی قابل معامله است. علاوه بر این، برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی نیز خرید و فروش این ارز را به صورت مستقیم پشتیبانی می‌کنند. بسیاری از کیف پول‌ها، از ارز بیت تورنت پشتیبانی می‌کنند. از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان کیف پول‌های زیر را نام برد.

 • Ledger
 • Tronlink
 • Metamask
 • Atomic wallet
 • Trustwallet

در هنگام خرید یا فروش ارز دیجیتال بیت تورنت به یکسان بودن شبکه ارز خود و آدرس مورد نظر دقت کنید. ارسال ارز بیت تورنتی که در شبکه ترون قرار دارد به شبکه دیگری مانند بایننس باعث از بین رفتن دارایی‌های شما می‌شود.

معرفی فیلم آموزش میانگین متحرک (Moving Average) برای تحلیل تکنیکال در بورس و بازارهای مالی

آموزش اندیکاتور میانگین متحرک

اندیکاتورها، یکی از ابزارهای پرکاربرد در تحلیل تکنیکال بازارهای مالی هستند. اندیکاتورها با تلفیق توابع ریاضی و اطلاعات بازار، به پیش‌بینی جهت حرکت بازار و قدرت و سرعت این حرکت‌ها می‌پردازند. از جمله پرکاربردترین اندیکاتورها می‌توان به انواع میانگین متحرک‌ها، اندیکاتور RSI و مکدی اشاره کرد.

میانگین متحرک‌، اندیکاتوری است که از میانگین‌گری تعدادی از داده‌های موجود در بازه زمانی خاص به دست می‌آید. این اندیکاتور کاربردهای زیادی دارد که از جمله آن می‌توان به تشخیص روند و قدرت بازار همچنین، تشخیص محل ورود و خروج به بازار اشاره کرد. به دلیل اهمیت کاربرد این اندیکاتور در تحلیل بازارهای مالی، «فرادرس» فیلم 5 ساعتی آموزش میانگین متحرک (Moving Average) برای تحلیل تکنیکال در بورس و بازارهای مالی را تدوین کرده است.

این دوره آموزشی در پنج فصل طراحی شده است. در فصل اول آن، مقدمات مربوط به مفهوم، ضرورت و اهمیت میانگین متحرک در بازارهای مالی آموزش داده می‌شود. فصل دوم به بررسی انواع میانگین متحرک‌ها شامل، میانگین متحرک نمایی، ساده، هموار و وزن‌دار خطی می‌پردازد. فصل سوم به بررسی ویژگی‌های میانگین متحرک مانند دوره، نوسانات و تاخیرات آن‌ها اختصاص دارد. در فصل چهارم کاربردها و استراتژی‌های مبتنی بر میانگین متحرک آموزش داده می‌شود. این استراتژی‌ها شامل موارد زیر هستند.

 • شناسایی روند
 • حمایت و مقاومت داینامیک
 • استفاده از تقاطع میانگین متحرک‌ها

در نهایت، فصل پنجم مربوط به اندیکاتورهای مشتق شده از میانگین متحرک مانند باندهای بولینگر و میانگین متحرک‌های دوبل، سه گانه، انطباقی و فراکتالی پرداخته است. این دوره آموزشی برای تمام فعالان بازارهای مالی به خصوص بازار بورس، ارزهای دیجیتال و فارکس مفید است.

 

جمع‌بندی

ارز بیت تورنت یکی از توکن‌های معروف شبکه ترون است که به منظور فراهم آوردن بستر اقتصادی مناسب به تکنولوژی بیت‌تورنت ایجاد شده است. علاوه بر این، ارز دیجیتال بیت‌تورنت به عنوان واسطی برای اجاره فضای ذخیره‌سازی نیز استفاده می‌شود. در روزهای اخیر پروژه زنجیره بیت‌تورنت نیز ارائه شده است که قرار است مقیاس پذیری توکن‌‌های مبتنی بر ترون و اتصال این شبکه به اتریوم و بایننس را فراهم کند.

اگرچه هنوز تکنولوژی بیت‌تورنت مشکلات خاص خود را دارد و سیستم فایل بیت‌تورنت با مشکلاتی در تایید کاربران مواجه است، اما تیم قوی پشتیبان این پروژه، آن را د زمره پروژه‌های مناسب حال حاضر قرار می‌دهد. طبیعی است که ارزش این شبکه می‌تواند با تغییر در تعداد کاربران استفاده کننده از پلتفرم‌های آن کاهش یا افزایش یابد. در این مقاله سعی شد سوال ارز بیت تورنت چیست به طور کامل پاسخ داده شود.