اف تی اپیک تلفیق سرگرمی، کسب درآمد و تکنولوژی

باج افزار (Ransomware) چیست؟

باج افزار یک بدافزار است که داده های شما را رمزگذاری می کند. یک کلید خصوصی و محافظت شده می تواند فایل های شما را یکبار دیگر قابل خواندن کند. اما هکرها معمولاً آن کلید را به شما نمی دهند مگر اینکه در ازای آن چیزی به آنها بدهید.

حمله باج افزار همیشه جدی است و برخی از سازمان ها آماده هستند تا هر چیزی را برای بازگرداندن پرونده های خود بپردازند. اما شما می‌توانید راه آسیب پذیری هایی که شما را در معرض حمله باج افزار قرار می‌دهند را بسته و در صورتی که هک شده باشید اقدامات فوری برای بازگردانی به وضعیت عادی انجام دهید.

باج افزار چیست؟

باج افزار (Ransomware) چیست؟

شما بارها و بارها کلیک می کنید اما نمی توانید فایل های خود را ببینید. در عوض یک پیام تهدید آمیز می بینید که از شما درخواست پول می کند! چه اتفاقی افتاده است؟ احتمالا با یک باج افزار سر و کار دارید.

برای اجرای حمله، هکرها نرم افزارهای مخرب را در سیستم شما نصب می کنند. تنها چیزی که شما خواهید دید پیام تقاضای پول است. باید هزینه را بپردازید تا دوباره به فایل های خود دسترسی داشته باشید.

باج افزار ممکن است شامل موارد زیر باشد:

یک صفحه تاریک

شما روی پرونده های خود کلیک می کنید و همه چیز سیاه می شود. تنها چیزی که می بینید تقاضای پول یا مجموعه ای از دستورالعمل ها است.

پاپ آپ های بی پایان

دستگاه شما مملو از پنجره های حاوی پیام ، فیلم یا محتواهای غیر اخلاقی است.

خرابی دستگاه ها

 برخی از دستگاه ها اصلاً روشن نمی شوند، یا صداهای وحشتناکی ایجاد می کنند که نمی توانید جلوی آنها را بگیرید.

اولین حمله باج افزار مستند در سال 1989 اتفاق افتاد و در سال 2012 بسیار متداول شد. تا این مرحله ، میلیون ها نفر با چنین حمله ای روبرو شده اند.

حمله باج افزار چگونه کار می کند؟

هکرها باهوش هستند و ترفندهای مختلفی دارند که می توانند علیه شما استفاده کنند. حملات باج افزار ناشی از فعالیت های معمولی و روزمره ای است که ممکن است هرگز به آنها مشکوک نباشید یا در مورد آنها دوباره فکر نکنید.

باج افزارها معمولاً از طریق یکی از دو روش زیر (یا هردو) راه اندازی می شوند:

  • استقرار دستی. در اینجا ، یک هکر دسترسی اداری به یک سیستم پیدا می کند و باج افزار را در سیستم های هدف قرار می دهد.
  • استقرار خودکار. یک سیستم به خطر می افتد و باج افزار از طریق سیستم نصب می شود.

سرورهای شما ممکن است از طریق موارد زیر آلوده شوند:

پاپ آپ ها

در حال بازدید از یک وب سایت هستید و صفحه ای را مشاهده می کنید که به شما اطلاع می دهد به ویروس آلوده شده اید. پیام میگوید روی یک دکمه کلیک کنید تا تهدید را از بین ببرید.

پیام های ایمیل

یک یادداشت برای شما از طریق ایمیل ارسال می شود که می گوید پولی برنده شده اید یا باید دریافت یک محصول را تایید کنید. دکمه ای برای کلیک به شما نشان داده می شود.

فیشینگ (تقلب)

وب سایتی که اغلب از آن دیدن می کنید هک می شود. در حالی که شرایط بسیار شبیه به بازدیدهای قبلی شما است ضربه زدن روی دکمه ها منجر به رفتارهای غیر منتظره می شود.

 

هنگامی که با وسوسه های تعیین شده توسط هکر درگیر می شوید، کلیک کردن شما منجر به نصب بدافزار می شود. ممکن است متوجه نشوید که این اتفاق می افتد، اما رایانه شما دوست جدیدی پیدا می کند که به سرعت همه پرونده های شما را رمزگذاری کرده و در نتیجه شما نمی توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.

وقتی برنامه کامل شد، پیام تقاضای پول به شما نشان داده می شود. مبالغ باج متفاوت است اما اکثر هکرها از افراد مقدار کمی درخواست می کنند. ممکن است از شما 400 دلار بخواهند تا پرونده های خود را پس بگیرید.

شرکت های بزرگ با پرونده های فراوان تقاضای پولی بسیار بیشتری را مشاهده می کنند. مواجه شدن با درخواست های هزاران دلاری غیر معمول نیست و ممکن است هکر از شما بخواهد با بیت کوین هزینه را پرداخت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید