اف تی اپیک تلفیق سرگرمی، کسب درآمد و تکنولوژی

بیمه قالی بافی: پوشش‌های بیمه که هر قالیباف، می‌تواند از آن در ۱۴۰۲بهره ببرد.

بیمه قالی بافی: پوشش‌های بیمه که هر قالیباف، می‌تواند از آن در ۱۴۰۲بهره ببرد.

بیمه قالی بافی: پوشش‌های بیمه که هر قالیباف، می‌تواند از آن در ۱۴۰۲بهره ببرد.

با خرید بیمه، می‌توان احساس آرامش را برای آینده به ارمغان آورد. بیمه مرکزی یکی از مهم‌ترین و بزرگترین سازمان‌هایی است که انواع بیمه‌نامه را برای افراد طراحی و اجرا کرده‌است. بیمه قالی بافی، یکی از بیمه نامه‌های  بیمه مرکزی است که افراد می‌توانند، تحت پوشش آن قرار بگیرند و از خدمات ارزنده‌ای بهره‌مند شوند. در حقیقت تمام بافندگان قالی، قالیچه، گلیم و زیلوی خانگی که کارفرما ندارند و با استفاده از دستگاه بافندگی در واحد مسکونی خود در حال فعالیت هستند، مشمول بیمه قالیبافی به صورت اختیاری خواهند شد. این افراد در برابر حمایت‌های بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی بیمه قالیبافی می‌شوند. بیمه قالی بافی  چیست؟ خبر جدید در مورد بیمه قالی بافی چیست؟ در مورد بخشنامه جدید بیمه قالیبافان چه می‌دانید؟ سن بازنشستگی بیمه قالیبافی زنان چقدر است؟ بیمه قالیبافی چند سال است؟ میزان حقوق بازنشستگی بیمه قالی بافی چقدر است؟ و آیا خرید سابقه بیمه قالی بافی امکان پذیر است؟

در ادامه شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحت پوشش قرار گرفتن در بیمه قالیبافی را توضیح خواهیم داد. با ما تا انتهای متن همراه باشید.

چه افرادی مشمول بیمه قالی بافی می‌شوند؟

همان‌طور که در ابتدای متن اشاره شد، افرادی که بافندگی قالی، قالیچه یا گلیم را در خانه و بدون کارفرما انجام می‌دهند، مشمول این بیمه‌نامه خواهند بود. به طور کلی این موارد عبارتند از:

فرد متقاضی باید فاقد کارفرما باشد و در قبال دریافت مزد به صورت ساعتی یا حقوق معین در استخدام شخص حقیقی یا حقوقی نباشد.
به عنوان بافنده شناخته شود و با دستگاه فعال مشغول به کار باشد.
در واحد مسکونی خود فعالیت بافندگی را انجام دهد.

مدارک و شرایط مورد نیاز برای خرید بیمه قالیبافی

بیمه یک قرارداد دو طرفه بین بیمه‌گزار و بیمه‌گر است. شرکت بیمه با دریافت حق بیمه از سوی بیمه‌گزار، موظف به جبران خسارت خواهد بود. در بیمه قالی بافی باید مدارکی را برای عقد قرارداد به شرکت بیمه تحویل داد که عبارتند از:

کپی شناسنامه و اصل شناسنامه
کپی کارت ملی و اصل کارت ملی
کارت مهارت فنی
تکمیل فرم درخواست

شرایط بیمه قالی بافی جهت پذیرش تقاضا افراد و عقد قرارداد بیمه‌نامه برای اشخاص بالای ۵۰ سال به شرح زیر است:

هنگام ثبت تقاضا، سن افراد از ۵۵ سال بیشتر نباشد.
حق بیمه سهم بیمه‌شده مرتبط به سال‌های مازاد بر ۵۰ سال به حساب سازمان و حداکثر به مدت یک ماه واریز شود.

بافندگان وصف شده (سن بین ۵٠ تا ۵۵ سال) فقط یک مرتبه می‌توانند از امکان پرداخت حق بیمه قالیبافان بیمه مرکزی به طور یکجا بابت سال‌های اضافی بر ۵٠ سال استفاده کنند. در ضمن سوابق اضافی بر ۵٠ سال سن که حق بیمه آن به ترتیب موصوف اخذ می‌گردد، تنها در تعیین میزان مستمری قابل احتساب بوده و در احراز شرایط برقراری مستمری مؤثر نخواهد بود.

مراحل ثبت درخواست برای بیمه قالی بافی

مراحل ثبت درخواست برای کسانی که قصد دارند، تحت پوشش بیمه قالیبافی قرار بگیرند به شرح زیر است:

مراجعه به اتحادیه فرش جهت عضویت
اخذ معرفی از اتحادیه فرش به سازمان فنی حرفه‌ای استان برای دریافت گواهینامه و کارت مهارت فنی
معرفی مجدد فرد متقاضی از فنی حرفه‌ای به اتحادیه فرش و تایید اخذ کارت مهارت فنی توسط فرد متقاضی
انجام معاینه و کمیسیون پزشکی

ارائه معاینات به سازمان تامین اجتماعی استان و برای عقد قرارداد و صدور فیش پرداخت
معرفی فرد متقاضی طی یک نامه از سوی اتحادیه فرش و با امضای مشترک رییس اتحادیه فرش و رییس بازرگانی به سازمان تامین اجتماعی
بررسی شرایط لازم فرد بیمه شده از سوی تامین اجتماعی و هماهنگی جهت انجام معاینه پزشکی و کمیسیون برای سنجش میزان سلامت فرد متقاضی
پس از انجام معاینات و تأیید شرایط متقاضی توسط سازمان تامین اجتماعی، بیمه فرش بافی برای ایشان صادر می‌گردد.

مزایای بیمه قالی بافی

بیمه قالی بافی هم مانند سایر بیمه‌های مرکزی از مزیت‌هایی برخوردار است. قطعاً کسی که مبلغی را به عنوان حق بیمه پرداخت می‌کند انتظار مزیت‌هایی را در قبال مبلغ پرداختی دارد. با توجه به حق بیمه بسیار کم بیمه قالی بافی و نبود کارفرما برای پرداخت باقی حق بیمه، مزایای بیمه قالیبافی از بیمه مرکزی کمتر است اما این بیمه نامه مزایای اصلی را برای بافندگان در نظر گرفته است.

سازمان تأمین اجتماعی همیشه یک پشتیبان محکم برای قالیبافان است. مهم‌ترین مزایای بیمه قالیبافی شامل پرداخت مستمری بازنشستگی و ارائه بیمه درمانی می‌شود.

نرخ محاسبه بیمه قالی بافی چگونه است؟

درآمد ماهانه اساس محاسبات حق‌بیمه برای افراد بافنده: فرش، گلیم، زیلو و قالیچه معادل ۵۰ درصد از کمترین حقوق کارگر معمولی مشمول قانون کار است. نرخ حق بیمه هم به طور یکسان معادل ۱۴ درصد دستمزد مبنای کسر حق بیمه مشخص می‌شود که پرداخت ۷ درصد آن سهم سازمان بیمه مرکزی و ۷۷ درصد آن بر عهده دولت است.

نحوه پرداخت بیمه قالی بافی به چه شکل است؟

پرداخت حق بیمه قالی بافی باید در دو نوبت شش ماهه اول سال و شش ماه دوم سال به حساب سازمان واریز شود، البته مشروط بر اینکه حق بیمه تامین اجتماعی هر دوره حداکثر طی سه ماه اول هر دوره پرداخت شود.

حق بیمه قالیبافی ۱۴۰۱ چقدر است؟

با توجه به اینکه سهم قالیبافان بیمه شده ۷% است، نرخ بیمه قالیبافی ۱۴۰۱ را برای این افراد حدود ۳۰۰ هزار تومان تعیین کرده‌اند. از آنجا که این طرح برای قالیبافانی است که کارفرما ندارد، ۲۰ درصد مبلغ را هم خود دولت پرداخت می‌کند تا به عدد قابل قبولی برسد.

میزان حقوق بازنشستگی قالی بافی بیمه مرکزی  در سال ۱۴۰۱

طبق اعلام رسمی سازمان  بیمه مرکزی کشور، میزان حقوق بازنشستگی بیمه قالی بافی بیمه مرکزی در سال ۱۴۰۱ را با ۱۰ درصد افزایش نسبت به سال قبل اعلام کرد. علاوه بر این مبلغ، در صورتی که حقوق دریافتی فرد کمتر از ۱۰ میلیون تومان باشد، مبلغ ۶۵۰ هزار تومان دیگر نیز اضافه خواهد شد. به عنوان مثال، شخصی که سال ۱۴۰۰ پنج میلیون تومان دریافتی داشته است، بیمه قالی بافی ۱۴۰۱ برای او شش میلیون و هفتصد هزار تومان خواهد بود.

برای بیمه تکمیلی قالی بافی کجا مراجعه کنیم؟

با توجه به اینکه بیمه قالی بافی فقط بازنشستگی و از کار افتادگی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد، به تازگی طرحی برای ارائه بیمه تکمیلی قالیبافان شناسه دار در دست پیگیری است. پرداخت بخشی از هزینه‌های درمانی از مزایای بیمه تکمیلی قالیبافان است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و اطلاع از نحوه ثبت نام برای این بیمه‌نامه، می‌توانید به ادارات مربوطه مراجعه نمایید.

چگونه سوابق بیمه قالیبافی  بیمه مرکزی را ببینیم؟

قطعاً برای کسی که چندین سال مشغول این کار است امکان دارد فراموش کند از چه زمانی بیمه پرداخت کرده است. شاید هم کسی بخواهد چک کند که بیمه ماه‌های قبل برایش ثبت شده است یا نه! برای مشاهده سوابق بیمه قالی بافی روش‌های مختلفی وجود دارد که راحت‌ترین آن استفاده از کد‌های USSD است.

مشترکین همراه اول با شماره گیری #۱۴۲* و دارندگان خط ایرانسل با کد دستوری #۱۴۲۰* می‌توانند به راحتی سوابق بیمه خود را نگاه کنند. روش‌های دیگری هم مثل مراجعه به سایت یا اپلیکیشن برای سوابق بیمه مرکزی  وجود دارد که در مقاله مربوط به این موضوع توضیح داده‌ایم.

جبران حوادث ناشی از کار در بیمه قالی بافی

بر اساس قانون و ماده ۱۳ آیین نامه اجرایی، حوادث ناشی از کار شامل حوادثی می‌شود که در ارتباط با حرفه بافندگی برای بیمه شده‌ها رخ دهد. در حقیقت حوادثی که در محل مسکونی بیمه شده و در حین انجام کار قالی بافی با دستگاه فعال رخ دهد، جزو حوادث ناشی از کار در بیمه قالیبافی محسوب خواهد شد. البته در صورتی که بیمه‌گزار در حین خرید و رفت و آمد تامین ملزومات بافندگی دچار حادثه شده و این موضوع برای سازمان بیمه احراز شود، می‌توان جزو حوادث ناشی از کار تلقی کرد.

بیمه‌گزار باید حداکثر به مدت ۳ روز اداری به یکی از شعب مرتبط مراجعه کرده و اعلام خسارت کند. بعد از اعلام خسارت کارشناس بیمه بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد.

کارت قالی بافی چیست و چه کاربردی دارد؟

مدت‌ها پیش جهت حمایت از جمعیت قالیبافی ایران و حفظ حقوق آنها از جمله شرایط بیمه مرکزی ، طرحی تحت عنوان صدور کارت قالی بافی پیشنهاد شد. خبر جدید در مورد بیمه قالی بافی، فراهم شدن امکان صدور و دریافت این کارت شناسایی برای بافندگان قالی است. متقاضیان می‌توانند بعد شرکت در آزمون مربوطه و دریافت نمره قبولی، به صورت اینترنتی از طریق سایت اتحادیه کارت خود را دریافت کنند.

مزایای کارت قالی بافی

مهم‌ترین مزیت این کارت پیگیری وضعیت بیمه قالیبافان است. با توجه به هدف بلند مدت شناسنامه دار کردن فرش‌ها، ایجاد گواهی نامه برای قالیبافان یک گام بزرگ در این زمینه محسوب می‌شود. با این کار لیستی از فعالان این حوزه با تمامی مشخصات و مهارت‌هایشان ایجاد شده و در مواقع لازم می‌توان از آن استفاده کرد.

شماره تماس ۰۹۱۱۸۰۳۹۲۸۲

Visits: 0