اف تی اپیک تلفیق سرگرمی، کسب درآمد و تکنولوژی

تعهدات بیمه گر و بیمه گذار

تعهدات بیمه گر و بیمه گذار

تعهدات بیمه گر و بیمه گذار

تعهدات بیمه‌گر

 پرداخت سریع و کامل خسارت

مهمترین تعهد بیمه‌گر که اصولا بیمه برای آن تهیه می شود، پرداخت خسارت به طور کامل و در سریع ترین زمان ممکن به بیمه‌گذار زیاندیده است.

 آشنا نمودن بیمه‌گذار به وظایف و تکالیفش

بیمه‌گر موظف است تمام تعهدات و تکالیف بیمه‌گذار را در زمینه وظایف او هنگام بروز حوادث، تشدید خطر و کلا در تمام مدت اعتبار بیمه‌نامه و … در هنگام انعقاد قرار داد بیمه، اعلام نماید تا هیچ گونه حق و حقوقی از وی ضایع نشود. به عنوان نمونه بیمه‌گذار موظف است حداکثر تا ۵ روز پس از بروز حادثه آن را به اطلاع بیمه‌گر برساند، حال بیمه‌گر وظیفه دارد در هنگام قرار داد بیمه این مورد و همچنین سایر موارد لازم را به وی گوشزد نماید.

مواردی که موجب از بین رفتن حق و حقوق بیمه‌گذار می شود را به طور واضح و دقیق در قرارداد بیمه قید کند.

 حفظ اسرار بیمه‌گذار

در هنگام انعقاد قرار داد بیمه، بیمه‌گذار ممکن است اطلاعاتی به بیمه‌گر بدهد که در حکم اسرار زندگی و کار او تلقی شود. بیمه‌گر موظف است این اسرار را نزد خود حفظ کند و در اختیار اشخاص ثالث قرار ندهد. مثلا یکی از این موارد عدم استفاده از اطلاعات مالی بیمه‌گذاران برای تعیین مالیات و عوارض از سوی مأمورین دولتی است.

سایر تعهداتی که به موجب قانون به عهده طرفین معامله است

 

 

 تعهدات بیمه‌گذار

 اعلام دقیق کیفیت خطر مورد‌ بیمه

بیمه‌گذار در هنگام انعقاد قرار داد بیمه، موظف است اطلاعات خود را در مورد کیفیت خطر بیمه‌شده به طور کامل در اختیار بیمه‌گذار قرار دهد. درصورتی‌ که بیمه‌گذار عمداً از بیان مطلبی که موضوع خطر را تغییر دهد، خودداری کند و یا اظهار خلاف واقع بنماید، حتی اگر مطلب کتمان‌ شده یا خلاف واقع اظهارشده هیچ‌ تأثیری در وقوع حادثه نداشته باشد، قرارداد بیمه از تاریخ انعقاد، باطل و بلااثر خواهد بود.

 پرداخت به موقع حق‌ بیمه

پرداخت حق‌ بیمه باید پس از انعقاد قرار داد بیمه و یا دست کم قبل از وقوع حادثه حتما صورت بگیرد و الا بیمه‌گر تعهدی در جبران خسارت ندارد. (پرداخت حق‌ بیمه باعث رسمیت یافتن قرار داد بیمه است نه صدور آن)

 اعلام تشدید خطر

اگر در طول مدت بیمه تغییراتی در کیفیت و یا وضعیت موضوع‌ بیمه به وجود آید که باعث افزایش احتمال بروز حادثه شود، ‌بیمه‌ گذار موظف است این موضوع را به اطلاع ‌بیمه‌گر برساند. اگر شرایط موضوع‌ بیمه قبل از وقوع خسارت تغییر کند، ‌بیمه‌ گر ‌می تواند ‌حق‌ بیمه اضافی متناسب با خطر را برای مدت باقیمانده مطالبه کند و در صورت عدم پرداخت آن توسط ‌بیمه‌ گذار، قرارداد بیمه را فسخ نماید. در صورتی که بعد از وقوع خسارت، تغییر شرایط موضوع‌ بیمه مشخص شود، بیمه‌ گر ‌می تواند خسارت را براساس نسبت ‌حق‌ بیمه اولیه تعیین شده نسبت به ‌حق بیمه متناسب با خطر مشدد پرداخت کند.

 اجتناب از وقوع حادثه یا توسعه خسارت

‌بیمه‌گذار موظف است برای جلوگیری از وقوع حادثه و افزایش خسارت وارده به موضوع‌ بیمه، اقدامات و احتیاط‌ های لازم را که هرکس عرفاً از مال خود ‌می کند به عمل آورد. در صورتی که ثابت شود که ‌بیمه‌گذار عمداً از انجام این اقدامات خودداری کرده، ‌بیمه‌ گر ‌می تواند به نسبت تأثیر اهمال ‌بیمه‌گذار، خسارت پرداختی را کاهش دهد. مخارجی که بیمه‌گذار برای جلوگیری از توسعه خسارت می نماید، حتی در صورتی که به نتیجه نرسد، به عهده بیمه‌گر خواهد بود.

 اعلام به موقع خسارت

مطابق قانون، بیمه‌گذار موظف است حداکثر ظرف مدت ۵ روز کاری از تاریخ وقوع حادثه، به یکی از مراکز پرداخت خسارت شرکت ‌بیمه‌ گر مراجعه و با تکمیل فرم اعلام خسارت، وقوع حادثه را اعلام نماید، یا از طریق پست سفارشی به اطلاع ‌بیمه‌ گر برساند. همچنین ‌بیمه‌ گذار موظف است مدارک مورد نیاز و سایر اطلاعات مربوط به حادثه و تعیین میزان خسارت را در اختیار ‌بیمه‌ گر قراردهد. در صورتی که ‌بیمه‌گذار مدارک مورد نیاز را ارائه نکند، ‌بیمه‌گر ‌می تواند ادعای خسارت را رد کند؛ مگر آنکه ‌بیمه‌گذار ثابت کند به دلایل موجه و غیر قابل اجتناب، موفق به اطلاع رسانی نشده است.

روزبه عبادی نمین کد۹۷۷ بیمه آرمان 

شماره تماس ۰۹۱۱۸۰۳۹۲۸۲

بیمه با شما

برای خواندن مقاله تعهدات بیمه گر و بیمه گذار کلیک کنید

بازدیدها: ۱

The post تعهدات بیمه گر و بیمه گذار appeared first on بیمه با شما.