چاکرای پنجم؛ چگونه چاکرای گلو را فعال کنیم؟

چاکرای پنجم؛ چگونه چاکرای گلو را فعال کنیم؟

 

چاکرا گلو یکی از هفت چاکرای اصلی بدن می‌باشد. تعادل یا عدم تعادل چاکرای پنجم در فعالیت روزانه شما و همچنین احساساتتان بسیار تأثیرگذار است. آیا اغلب سؤالاتی از این دست برای شما پیش می‌آید که بخواهید چیزی بگویید، اما نتوانید. شما ممکن است بترسید که آنچه می‌گویید به اندازه کافی «هوشمندانه» نباشد، فکر می‌کنید ممکن است مردم شما را قضاوت کنند، و ابراز وجود، شما را مضطرب می‌کند. اگر این‌طور باشد، ممکن است چاکرای گلوی شما مسدود شده باشد. در این مقاله، هرآنچه که باید در مورد چاکرای پنجم گلو بدانید و بهترین راه‌ها برای پاک‌سازی چاکرا پنجم را به اشتراک می‌گذاریم.

چاکرای پنجم چیست

در سانسکریت، چاکرا پنجم گلو، چاکرای ویشودا (Vishuddha) نامیده می‌شود. Shuddhi به “خالص” ترجمه می‌شود و vi کلمه را تقویت می‌کند. بنابراین، ویشودا به معنای خالص است.

چاکرای گلو پنجمین چاکرا در سیستم چاکرای ما است (در مجموع بدن از 7 چاکرای اصلی ساخته شده است) که از طب باستانی آیورودا می‌آید. هر چاکرا هدف و کیفیت متفاوتی دارد. کلمه “چاکرا” به معنای “چرخ در حال چرخش” است که می‌تواند خیلی سریع بچرخد (بیش از حد فعال باشد)، خیلی آهسته (کم فعال) باشد یا با سرعت مناسب (متعادل) بچرخد. برای شناخت چاکراها به مقاله «چاکرا» مراجعه کنید.

 

 

 

چاکرای پنجم کجاست ؟ چاکرا پنجم بعد از چاکرای ریشه، چاکرای خاجی، چاکرای شبکه خورشیدی و چاکرای قلب قرار می‌گیرد و پس از آن چاکرای چشم سوم و تاج قرار دارد. در مجموع، این سیستم انرژی کلی چاکراهای اصلی بدن را ایجاد می‌کند.

در هندو، پنجمین را “ویشودا” می‌نامند که به “پاکسازی” ترجمه می‌شود. یوگی‌ها معتقدند این چاکرا از قاعده گلو به مرکز چشم می‌رود. شما آن را با رنگ آبی خواهید شناخت که به ارتعاش و فرکانس چاکرا مرتبط است.

نماد Vishuddha از 16 گلبرگ نیلوفر آبی در خارج و یک مثلث معکوس در یک دایره در داخل تشکیل شده است. شانزده گلبرگ نیلوفر آبی چاکرا گلو اغلب با 16 حرف از الفبای سانسکریت (vrittis) تزئین شده است. هجاهای این الفبا منعکس کننده انرژی ضروری است که از گلبرگ‌ها می‌آید. از آنجایی که چاکرای گلو اولین نقطه ورود به آگاهی خالص ما است، اعتقاد بر این است که این اصوات، زبان روح هستند.

خصوصیات چاکرای پنجم چیست ؟

خصوصیات و ویژگی‌های اصلی چاکرا پنجم شامل موارد زیر می‌باشد:

 • مکان : پایه گلو
 • رنگ چاکرا گلو : آبی
 • عنصر : صدا
 • موسیقی چاکرای پنجم : هجای دانه
 • نام سانسکریت : ویشودی (به معنی: تطهیر)
 • هدف : ارتباط
 • شبکه عصبی : شبکه حلق
 • غده درون ریز : آویشن
 • چاکرای فعال : صحبت کردن و شنیده شدن
 • سابلیمینال چاکرا گلو : یافتن صدای خود، ابراز وجود، گفتن حقیقت، گوش دادن و طنین‌انداز
 • فعالیت بیش از حد چاکرای گلو : تسلط بر صدا و قطع مکالمات. ناتوانی در گوش دادن؛ شایعه پراکنی
 • کمبود فعالیت چاکرا پنجم : ترس از صحبت کردن درون گرای وکمرویی مفرط؛ صدای کوچک و ضعیف؛ ریتم ضعیف
 • عنصر سایه : دروغ چاکرای پنجم؛ چگونه چاکرای گلو را فعال کنیم؟

  جایگاه و فعالیت چاکرای گلو کجاست

  چاکرا پنجم نقش اساسی در سیستم چاکرا ایفا می‌کند. چاکرای گلو متعادل به ارتباطات درونی، ارتباطات کلامی و ایده‌های خلاقانه کمک می‌کند. از طریق چاکرای گلو، افراد می‌توانند تجربیات زیسته خود را بیشتر بپذیرند و اصالت آنها را بپذیرند.

  انرژی نیروی حیات تا زمانی که از طریق تمرینات سلامتی، از جمله مدیتیشن، آسانا، پرانایاما و دعا بیدار شود، در پایه ستون فقرات نهفته است. افراد اغلب با باز شدن چاکرای گلو، وضوح بیان بیشتری را در صدای درونی خود تجربه می‌کنند که از توانایی آنها برای برقراری ارتباط مطمئن و خود واقعی بودن پشتیبانی می‌کند.

  مسدود شدن چاکرا گلو می‌تواند بر سلامت جسم و وضعیت روحی تأثیر منفی بگذارد. برخی از علائم بالقوه عبارت‌اند از:

  • علائم فیزیکی مانند گلودرد مزمن، چالش‌های غده تیروئید و احساس وجود خار در گلو.
  • علائم روانی مانند ترس از بیان احساسات شخصی و ابراز وجود، اضطراب در مورد برقراری ارتباط یا صحبت کردن و مشکل در بیان افکار و ایده‌ها.کسانی که هر یک از این علائم را تجربه می‌کنند می‌توانند از انجام برخی از تمرینات توصیه شده ما برای بهبود چاکرای پنجم گلو بهره برند تا انرژی نیروی حیات آزادانه را در بدن خود جریان دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

Hit enter to search or ESC to close